Tırnak Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?
Deri Soyulması

Tırnak Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Dünyadaki milyonlarca insan, tırnakların farklı katmanlarının soyulmasına veya yıpranmasına neden olan bir durum olan tırnak soyulmasından muzdariptir. Tırnak soyulması nedenleri sağlık sorunları ve genetikten yaşam tarzı alışkanlıklarına ve tırnağın travmaya maruz kalmasına kadar değişebilse de, bu tırnak distrofisi formunun sonuçta ortaya çıkan etkisi genellikle aynıdır:

Tırnak Soyulması Ağrılıdır

Eğer bir şeytan tırnağınız olduysa veya tırnaklarınızı çok kısa kestiyseniz, tırnaklarınızın ne kadar hassas olabileceğini bilirsiniz. Şimdi, günlük olarak bu tür acılarla başa çıkmayı düşünün. Tırnak plağının tabakaları kuruduğunda ve ayrıldığında meydana gelebilecek keskin, acı veren ağrı, sağlıklı, hijyenik bireylerin çoğunun üzerinde bir yük oluşturur. Tırnak soyulması sıkıntısı çekiyorsanız, tırnak ağrınızla ilişkili engelleri bilirsiniz. Ne yazık ki, ağrı sağlıksız tırnaklarla ilişkili sorunlardan yalnızca biridir.

Çirkin Görünen Tırnak Soyulması

İnsanların soyulan tırnaklar için yardım istemelerinin en yaygın nedenlerinden biri, kafalarını eğip ellerine baktıklarında sürekli çirkin bir görüntü ile karşılaşmalarıdır. Tırnak soyulması çekici değildir ve bir kişinin ellerinin güzelliğinden uzaklaşarak ellerini işte veya arkadaşların arasında gizlemek zorunda bırakabilir. Hoş olmayan tırnaklar, onlarla ilgilenen bir kişinin güvenini azaltabilir ve sıklıkla kendilerini sosyal durumlardan izole etmeyi seçmelerine neden olan gereksiz bir öz-bilinç duygusu geliştirebilir. Negatif tırnakların uzun vadeli olumsuz etkisi, tırnak distrofisinden kendilerini kurtarmaktan başka bir şey istemeyen sayısız kişiyi rahatsız eder. Neyse ki, soyulan tırnaklarını tekrar eski hale getirilmesi için yollar vardır.

Soyulan Tırnaklarla Savaşmak

Tam olarak tırnaklarınızın iyi göründüğünü düşündüğünüzde tırnak soyulması ile karşılaşabilirsiniz. Tırnak bakımında bir artış bu sorunun önlenmesine yardımcı olabilir.

Şekillendirme ve doldurma, sağlıklarını korumak için tırnaklarınıza rutin olarak yapılmalıdır. Ne zaman tırnaklarınızı keserseniz, yerel eczanenizde bulabileceğiniz daha ucuz paketler yerine, üzerlerinde iyi bir tırnak törpüsü kullanın. Dört taraflı tırnak törpüleri çok daha iyi sonuç veriyor. Tırnaklarınızın güçlendirilmesinde yardımcı olacak dört farklı dokuya sahipler.

Soyulan Tırnaklar Nasıl Kesilmeli?

Tırnaklarınız çok kısa olmayacak ve şekillenecek şekilde kesilmelidir. Törpünün en pürüzlü tarafı tırnak uçlarınızda iyi çalışır ve onları şekillendirmenize yardımcı olur.

Bu soyulma probleminden kurtulmak için, törpünüzün diğer üç tarafıyla tırnaklarınızın üzerinden yavaşça geçin. Sadece uçtan ziyade tüm tırnak üzerinde çalışacaksınız. Törpünün en kaba ikinci kısmıyla, her tırnağı ileri geri hareketlerinde birkaç kez yapın. Bu, talaşa neden olur ve size yavaşça gitmenizi hatırlatır, böylece çok fazla soyulmayı çıkarmazsınız.

En zorlu üçüncü tarafa geçmek, bunu kullanmak da eskisi kadar olmasa da talaşlara neden olur. Her tırnak için yeterli zaman harcadığınızdan emin olun. Dört taraflı törpünüzün en yumuşak bölümünü kullanmak, tırnaklarınızı parlak ve doğal bir görünümle bırakır. Bu planı haftada bir veya iki kez izlerseniz, artık soyulan tırnak görmeyeceksiniz.

Tırnak Soyulmasının Nedenleri

Tırnakların soyulması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Suya aşırı maruz kalma, bazı kimyasallara maruz kalma, enfeksiyonlar ve cilt hastalıklarını içerir. Vücudunuz daha az nem ve yağ ürettiğinde, tırnaklarınız soyulmaya veya kırılmaya daha yatkın olacaktır. Tırnak ürünlerinin çok sık kullanılması tırnaklarınızı da kurutur.

Yeni birisiyle tanışırken elinizi selamlayarak uzatır ve içeriye doğru tırnaklarınızı sıkarsınız. Soyuluyor, dökülüyor ve biraz sarı renkte. Muhtemelen neden böyle tırnaklarınız olduğu ile ilgili bir fikriniz vardır, fakat nedenlerinden emin değilseniz, bunlar şunlar olabilir:

Suya veya kimyasallara maruz kalma – su veya tahriş edici kimyasallar dahil olmak üzere sürekli olarak aşırı uçlara maruz kalan eller ve tırnaklar genellikle hızlıca bozulur. Tırnakları bir arada tutan hücreler, sürekli olarak ıslaktan kurumaya geçmeye zorlandıklarında veya çok sayıda farklı ve zararlı bileşiği emdiklerinde iyi değildir. Sadece lastik eldiven ve iyi bir nemlendirici giymek bu hasarı önleyecektir;

Kötü beslenme – yeterli miktarda besin veya su alamadığınızda (veya kafeinsiz sıvılar), tırnaklarda hemen ortaya çıkacaktır. Bu soyma tırnaklarına, renksiz tırnaklara ve hatta kolayca yırtılmış ve kırılmış tırnaklara yol açar. Diyet takviyeleri kullanmak, bol miktarda sıvı almak ve tırnakların vitamin tedavisi ile kaplanması en kolay çözümlerdir.

Çevreyi suçlamak – kış havalarının kuru ısısı, yaz ortasındaki nem ve yoğun ısı ve çeşitli mevsimsel değişiklikler tırnakların kötü tepki vermesine neden olabilir. Cildin çevre veya hava nedeniyle değiştiği her zaman, tırnaklar da değişebilir.

Soyulan Tırnaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak soyulması sıkıntısı çekiyorsanız sizin için iyi haberler var. Tırnak hasarınızın etkilerini tersine çevirmek için günlük rutininizde uygulayabileceğiniz hem ev ilaçları hem de reçeteli tedaviler vardır. Tırnakların kesilmiş ve bakımlı tutulması iyi bir başlangıçtır, ancak bazen yeterli olmaz.

• Tırnaklarınızı parmağınızın ucuna biraz daha yakın tutmak, soyulmadan daha güçlü olmalarını sağlar. Sizler daha sağlıklı hale gelinceye kadar bir süre uzun, doğal tırnakları feda etmeniz gerekebilir.
• Sağlıklı tırnaklarda yeniden hidrasyon önemlidir. Soyulan tırnaklar her gün E vitamini ve jojoba yağı kullanarak ele alınabilir. Küçük jojoba yağı molekülleri, içlerinde E vitamini moleküllerini alarak tırnağın yüzey plakasına kolayca nüfuz edebilir.
• Laktik asit veya Alfa-hidroksi asit, tırnakları da nemlendirmek için yararlıdır. Yatma zamanı, bunları uygulamak için iyi bir zamandır. Tüm nemlendiricilerin tırnaklarla temas halinde kalmasını sağlamak için bakımdan sonra pamuk eldiven giymeyi tercih edebilirsiniz.
• Dengeli, besleyici bir diyet yemek, tırnaklarınız dahil vücudunuzun tüm bölümlerinin sağlığı için önemlidir. Sert, güçlü tırnaklar için protein yönünden zengin bir diyet almalısınız. Haftada iki kez omega-3 asitlerini balık şeklinde yemek de faydalıdır.
• Muhtemelen vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri günlük diyetinizde almazsınız, bu nedenle her gün multivitamin alın. Bu soyulan tırnaklarınızı restore etmeye yardımcı olacaktır. B-7 Vitamini veya biotin, ayrıca tırnakların güçlendirilmesi için de faydalıdır.
• Evin etrafını temizlerken veya bulaşık yıkarken lastik eldiven giymek zararlı kimyasallarla temastan ve tırnakların aşırı suya batırılmasından kaçınmanız yardımcı olabilir. Bu işlemlerin tümü, daha fazla soyulmadan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Soyulan tırnaklar gece boyunca düzeltilemese de, sadece kaybedilen hücrelerin yeniden büyümesi için zamana sahip olmaları gerektiğinden, yukarıda belirtilen tedaviler en verimli ve faydalı olacaktır. Tırnakların soyulmasına ve tepki vermesine tam olarak neyin neden olduğunu belirlemeye çalışın ve ardından sorunları aşması en muhtemel ilaçları kullanın. Ayrıca hücrelerin soyulmasını ve dökülmesini önlemek için tırnakları ve cildi nemlendirmek çok yardımcı olur.