Peniste Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?
Deri Soyulması

Peniste Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Erkeklerin yaşadığı en rahatsız edici durumlardan biri peniste deri soyulması bir cilt hastalığıdır. Son yıllara kadar kadın erkek hepimizde cinsel organ rahatsızlıkları konusunda çekinenler mevcut idi. Genelde bu tarz rahatsızlıklarda utanma nedeni ile doktora gitmekten hepimiz korkar durumda idik.

Son yıllarda gelişen teknoloji iletişim olanaklarının artması ile artık her insan biraz daha bu konularda rahat durumdadır. Çok nadir görülen bir rahatsızlık olan penis deri soyulması penis kanserine neden olma ihtimali ile mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Peniste deri soyulması birçok erkeğin korkulu rüyasıdır ve sıklıkla da yaşanabilir. Bu sebeple bu sorunun iyi araştırılması gereklidir. Kızarıklık, yanma ve kaşıntı ile birlikte oluşan deri soyulması ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Ciddi bir durum olmasa bile mutlaka krem ya da sprey ile tedavi edilmelidir. Peniste deri soyulmasının nedeni olarak ilk sayılacaklar, doğum kontrolü için farklı yöntemler ve sık mastürbasyondur.

Peniste Deri Soyulması Nedenleri

 • Peniste deri soyulması ile peniste yaşanan diğer rahatsızlıklarının nedenleri aynıdır.
 • Genital bölgenin doğru temizlenmemesi
 • İç çamaşırlarının başka biri ile ortak olarak kullanılması
 • Aids ve benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Kozmetik ürünlerin kalitesizliği
 • Ergenlik dönemi ki hormonların normalden farklı çalışması
 • Kanser hastalığının ilerleyen düzeyde olması
 • Sünnet olunmaması durumu
 • Cinsel hastalıklardan herhangi birine sahip bir kadın ile birlikte olunması
 • Genital bölgeye cinsel gücü arttırdığı düşülen kresm veya sprey sürülmesi
 • Penis kanseri başlangıcı

Görüldüğü gibi bu nedenlerin hemen hemen hepsinde kişinin dikkatsizliği vardır. Özellikle henüz ergenlik çağında iseniz sık sık mastürbasyon yapmak durumunda iseniz peniste deri soyulması yaşamanız normaldir. Bu gibi durumlarda mutlaka utanmadan doktora gitmek gereklidir. Özellikle uzman bir üroloji hekimi genital bölgedeki deri dökülmelerinde tedavi edecektir.

Peniste Deri Soyulması Sonucunda Oluşan Hastalıklar

 • Penis Mantarı: Mantar bilindiği gibi bulaşıcı ve tüm vücuda dağılabilecek bir hastalıktır. Penis mantarı ise penisin baş kısmında kaşıntı, peniste deri soyulması ve kızarıklık şeklinde ortaya çıkar. Terlemenin fazla olduğu yaz döneminde çok daha sıklıkla ortaya çıkar. Bu terleme bir süre sonra günlük olarak temizlik yapılmaz ise penis bölgesinde nem artar ve mantar virüsü yayılmaya başlar. 
 • Bakterilerin en sevdiği yer bilinir ki nemli yerlerdir. Ayrıca peniste deri soyulması ve bununla birlikte mantar bulaşıcı bir hastalıktır ve bu hastalığa sahip bir kadın ile birlikte olunması da penis mantarına neden olur. Mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.
 • Genital Organ Biti: Bit bilindiği gibi pislikten düzenlik temizlik yapılmamasından üreyen bir parazittir. İlk başta penisin baş kısmında kaşıntı ve kızarma ile başlar. Gri renkte olan bit kıl köklerine yerleşir ve burada ürerler. İlaç ile basit şekilde tedavi edilse de mutlaka önlem alınmalıdır. 
 • Sedef Hastalığı: Testis ve peniste görülen en sık hastalıklardan biridir. Peniste deri soyulması ve kızarıklık ile kendini gösterir. Mutlaka klinik tedavi yapılmalıdır. 

Diğer Hastalıklar

 • Peniste deri soyulması sadece hastalıklardan dolayı olmaz. Aynı zamanda hormonların değişme evresi olan ergenlikte de oluşabilir. Bunun sebebinin yanlış yapılan mastürbasyon olduğunu doktorlar söylerler. Bazı durumlarda ise prezervatif ve ya farklı korunma şekilleri de peniste deri soyulmasına neden olabilmektedir. 
 • Nedenlerini bu şekilde sıraladığımız peniste deri soyulması ile ilgili mutlaka dermatolojik veya ürolojik doktora gidilmeli ve tedavi edilmelidir. 
 • Cinsel Gücü Arttırıcı İlaçlar: Özellikle erkeklerin tercih ettiği cinsel gücü arttıran ilaçlar peniste deri soyulması nedeni olabilmektedir. Bu tarz ilaç ve spreyler penis derisini tahriş eder ve zarar verir. Sonrasında da deride dökülmeler meydana gelir. Bunların içerisinde kayganlaştırıcı jel de markasız ve kalitesiz olması durumunda sayılabilir. 
 • Erkek Korunma Yöntemleri: Kadınların doğum kontrolü ilaçları ve yöntemlerinde uzak durmaları halinde erkekler korunmayı tercih ederler. Yalnız erkeklerin bu konularda çok bilgisinin olmadığı halleder sıkıntılar yaşanabilir. Korunma yönteminin sizin sağlığınız olduğunu unutursanız ucuza aldığınız ürünler nedeni ile peniste deri soyulması yaşayabilirsiniz.

Doktora Başvurulması Gereken Belirtiler

Eğer peniste deri soyulması söz konusu olmuş ise aşağıdaki durumlar geliştiğinde acil olarak doktora gidilmelidir.

a-Peniste dayanılmayacak kadar şiddetli ağrı 

b-Baş dönmesi aralıklarla da olsa

c-Vücut ateşinin artması ve yetişkin için sıkıntı oluşturacak derecelere ulaşması.

d-Halsizlik ve sürekli uyku hissi

Hangi Doktora Gidilmelidir?

Penis soyulması her ne kadar üroloji alanın hastalığı gibi gözükse de aynı zamanda deride oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Özellikle yakın zamanda sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olmadığınız yani cinsel bulaşıcı bir hastalığı olma ihtimali olan bir kadın ile birlikteliğiniz oldu ise mutlaka cinsel organdaki cilt sorunları nedeni ile cildiye bölümünden randevu talep edebilirsiniz. Fakat böyle bir durum söz konusu değil ise üroloji doktoruna da muayene olmanız yeterlidir. Mutlaka üroloji uzmanının sizin durumunuz ile ilgili vereceği bir tedavi vardır.

Peniste Deri Soyulması Tedavisi

Peniste deri soyulması için tedavi bazı durumlarda çok basittir. Bu tarz durumlarda tek yapmanız gereken korkmadan doktora gitmektir. Kesinlikle olabilecek her türlü ihtimale karşın doktora gitmek ihmal edilmemelidir. Sorunun tedavisi ile tamamen deri soyulması ortadan kalkar. Eğer soyulmanın nedeni kanser dışı ise çeşitli kremler ile çok kolay bir şekilde tedavi edilir.

Penis Kanseri

Penis kanseri penisteki hücrelerin sürekli büyümesi sonucu oluşan kanser türüdür. Penisin baş ya da gövde kısmından gelişir. Bu hastalık sünnet olmayan erkeklerde çoğunlukla görülür. Belirti olarak ise peniste deri soyulması, kızarıklık, renk değiştirme, yara veya siğil oluşumu şeklindedir. Bir süre sonra peniste şişiklik veya yumru şeklinde oluşumlar olabilir. Aynı şekilde lenf bezlerinden dolayı kasıklarda da penisteki şekilde yumrular meydana gelebilir.

Hastalığın kesin tanısı parça alınıp incelenmesi sonucu konulabilir. Şüpheli olan lezyonlardan alınan parça patoloji laboratuvarlarında incelenerek sonuç kesinleşir. Bazı durumlarda kasıkta gelişen şişlikler ya da yumrulardan iğne ile alınan parça tahlil yapılır.

Penis Kanseri Tedavisi

Her kanser türünde olduğu gibi penis kanserinde de tedavi hastalığın evresine bağlı olarak değişmektedir. Bazı durumlarda kanserli doku ve penisin bir bölümü operasyon ile alınır. Kanser tamamen iyileşir. Alınan bu dokunun tahlili ve incelenmesi sonucu ise ışın tedavisi uygulanma ihtiyacı doğabilir. Evre olarak daha yaygın bir hal ise mutlaka kemoterapi uygulanır. Böyle bir hastalık sonrası elbette vücut bağışıklık zayıflığı yaşadığından çok dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü her ne kadar kanserli hücre vücuttan atılmış olsa da bu tarz hastalıklarda tekrar oluşma riski vardır.

Belirli sıklıkla mutlaka doktora kontrole gidilmelidir. Her kontrol esnasında ise kan testleri ve çeşitli tahliller mutlaka yaptırılmalıdır.

Penis Kanseri ile Peniste Deri Soyulması

Peniste deri soyulması nedenlerinden biri de penis kanseri başlangıcı olmasıdır. Bu kanser türü çok ender görülür. Hastalığa vücudu taşıyan nedenler ise şeker hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan diğer hastalıklar, siğiller, sünnet olmamak, AIDS ve sigara kullanımıdır.

Evde yapılan ilaçlar

Penis üzerindeki kuru cildi tedavi etmeden önce, iyileşme için zaman tanımak için tüm cinsel aktivitelerden en az 24 saat uzak durun. Buna mastürbasyon dahildir. Ayrıca, vücudunuzu nemlendirmek için bol su için.

Banyo yaparken veya duş alırken hassas ciltler için tasarlanmış ürünler kullanın. Cinsel organınızda sabun kullanmaktan kaçınmak ve bunun yerine bölgeyi ılık suyla temizlemek gerekmektedir. Sabun kullanırsanız, tüm ürün kalıntılarını gidermek için yıkadıktan sonra iyice durulayın.

Banyo veya duştan sonra, nemlendirici bir penis kremi kullanın. Düzenli el ve vücut losyonları alerjik reaksiyonları tetikleyebilecek kimyasallar içerebileceğinden, özellikle penisdeki cilt için tasarlanmış bir krem ​​önerilir. Nemi kilitlemeye ve kuruluğu önlemeye yardımcı olabilecek Shea yağı ve E vitamini içeren besinleri alabilirsiniz.

 1. Merhaba su an 14 yasımdayım ve penisiminbas kısmının en alt kısmında yarım santimden daha kücük bir tahris (kızarıklık) var bi doktora gitmem sart mı yoksa evde herhangi bi sekilde kızarıklıgı düzetmen mümkün mü (bas dönmesi ve vücudumu normalinden daha sıcak hissediyorum) cevaplarsanız sevinirim

 2. Her masturbasyon sırasında deri soyulması oluyor artık ıslak bi su ile durularında soyulma yok oluyor normalde hiç olmaz sadece masturbasyon sırası sebebi nedir

Comments are closed.