Parmak Uçlarında Deri Soyulması
Deri Soyulması

Parmak Uçlarında Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Parmak Uçlarında Deri Soyulması: Deri soyulması birçok durumda ve vücutta birçok yerde görülen bir sorundur. Deride yaşanan bu değişiklik genellikle kış aylarında soğuk havalar da görülürken zaman zaman her mevsimde seyredebilir. Genellikle alın, burun bölgesinde ciddi soyulmalar yaşanırken parmakta ve tırnak etrafında deri soyulması da sık karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır.

Sürekli bir soyulma durumu yaşanıyor ise bu noktada su kaybı ya da farklı hastalıkların sebep olması kaçınılmaz olabilmektedir. Bu yazımızda sizler için parmak uçlarında deri soyulması nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir, tedavi süreci nasıldır bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde de parmak deri soyulması durumu söz konusu ise doğru yerdesiniz demektir.

Parmak Uçları Deri Soyulması Nedir?

Son dönemlerde birçok hasta cildiye bölümüne parmakta deri soyulması şikayeti ile başvurmaktadır. Özellikle kış aylarında bu şikayet artış gösterirken yaz aylarında da parmak ucunda ve tırnak etrafında soyulmalar ile sık sık karşılaşılmaktadır. İlk bakışta çok büyük bir sorun gibi görünmese de bu soyulmalar farklı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gerekli önlem ve tedaviler yapılmaz ise artış göstererek kötü bir görüntüye ve acıya sebep olabilir. Bu soyulmalar hafif pullanma olarak kendini gösterirken bazı durumlarda derinin tamamı ile kalkması şeklinde de görülebilir.

Tırnak etrafındaki soyulma ile parmak ucu ve parmakta deri soyulması birbiri ile farklı durumlar olup sebepleri de çoğu zaman farklı olabilmektedir. Bu sebeple iki durumu birbiri ile karıştırmamak gerekli olup, bu yazımızda her iki durum ile ilgili açıklamalarda bulunacağız.

Parmak Uçları Deri Soyulması Belirtileri

Parmakta deri soyulması belirtilerini fark etmek oldukça kolaydır. Parmak uçlarında ve parmak etrafında bir soyulma durumu mevcut ise, pul pul dökülme yaşanıyor ise bunun yanı sıra kesik şeklinde acı veren bir soyulma mevcut ise en açık belirtileri bunlardır. Bunun yanı sıra tırnak etrafında çizgi şeklinde görülen soyulmalarda bu durumun belirtileri arasında yer alır. Aynı zamanda parmakta eklem bölgelerinde yaşanan kızarma, acı ve kesik şeklinde oluşan soyulmalarda bu durumun en açık belirtileri arasında yer almaktadır.

Parmak Uçları Deri Soyulması Nedenleri

Parmakta deri soyulmasının birden çok nedeni bulunmaktadır. Ancak en önemli nedenler arasında elbette ki egzama durumu gelmektedir. Günümüzde her 4 kişiden birinde görülen egzama durumu bir çeşidi olarak el ve ayak parmaklarında görülmektedir. El dermatiti olarak bilinen bu egzama türü her yaş grubunda görülebilmektedir. Özellikle el ve ayaklarda cilt kuruması ile birlikte gelişen ve cildi kurutan bu egzama türü ciltte dökülme ve iltihaplanmaya sebebiyet vermektedir.

Egzama oluşumunun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Kalıtsal ve genetik faktörlerin yanı sıra ciltte görülen alerji durumları ve ciltte tahrişlerin yaşanması ile birlikte bu rahatsızlık kendini gösterebilmektedir. Parmakta deri soyulmasının bir diğer sebebi ile mantarlardır.

Mantarlar için el ve ayak araları oldukça uygun bir yer olup ilk olarak kızarıklık ve hafif yanma ile kendini gösterir. Cildin aşırı kuru ya da tam tersi olarak sürekli nemli kalması mantar oluşumu için uygun bir durumdur. Kızarıklık ve yanma ile kendini bölgede gösteren mantar kaşıntıya sebep olur ve bu süreç içinde deri tahrişleri yaşanarak parmak uçları ve parmak eklem bölgelerinde soyulma görülür.

Parmak uçlarında ve parmak genelinde soyulma özellikle kadınlarda sık görülen bir durumdur. Yapılan bir araştırma gösteriyor ki kadınlarda erkeklere oranla oldukça fazla parmak ucunda bir soyulma yaşanmaktadır. Bunun sebebi olarak da ilk sırada ne yazık ki kullanılan kimyasallar gelmektedir. Gün içinde deterjan ve farklı temizlik malzemelerinin sık sık kadınların kullanmasından dolayı parmak uçlarında soyulma sık görülen bir durumdur.

Sık karşılaşılmayan ancak parmak uçlarında soyulmaya sebep olan diğer durumlara baktığımızda parmak emmek ilk sırada gelmektedir. Özellikte küçük yaşta ki çocuklarda görülen bu durum emme durumu zaman içinde geçecek bir durum olup endişelenme söz konusu değildir. Bir diğer konu ise nasırlaşma durumu olup deride yaşanan bu nasır ile birlikte kat kat deride bir soyulma yaşanabilir. Özellikle kaşınma ve ağrı yapan bu durum için laktik asit içeren kremler ve losyon kullanabilir törpü ile nasırdan kurtulabilirsiniz.

Son olarak ellerinizin çok fazla soğuğa maruz kalması, çok fazla sıcakta ve güneş ışığına maruz kalması sürekli klavye başında çalışmak, deride ve parmak uçlarında soyulma yaratabilir. Aynı zamanda vücutta ki mineral ve vitamin eksiklikleri de parmak uçlarında deri soyulması ve tırnak kenarlarında deri soyulmasına neden olabilir.

Parmak Uçları Deri Soyulması Tedavisi

Deri soyulmasında tedavi öncesinde ilk olarak nedeni belirlenmelidir. Bu noktada soyulmanın sebebi tespit edildikten sonra tedavi aşamasına geçilmesi gerekir. Eğer ciltte ki kuruluk ve tahriş kaynaklı bir soyulma mevcut ise tedavi aşaması son derece basittir. Nemlendirici losyon ve cilt onarıcı kremler kullanılarak kısa sürede bu soyulma durumu ortadan kalkar. Ancak sorun mantar, egzama kaynaklı ise doktor kontrolünde bir tedavi kaçınılmazdır. Uzun soluklu bir tedavi süreci başlar ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır.

Tedavide düzen ve devamlılık sonuç alınması için önemlidir. Bu süreçte de losyon ve kremler ile tedavi edilebilir. Deri soyulması ilk olarak parmak uçlarında ardından tüm vücuda yayılıyor ise bu noktada ciddi hastalık ve enfeksiyon riski söz konusudur. Soyulma ile birlikte kas ve eklemlerde ağrı, sızlama, sürekli halsizlik ve uyku hali, ateş, ani kilo kayıpları yaşanıyor ise vakit kaybetmeksizin doktora başvurulması gerekir. Bu soyulma durumu farklı bir hastalığın belirtisi olabilir.

Parmak Uçları Deri Soyulması Risk Faktörleri

Parmak uçlarında deri soyulması genel itibari ile cilt kuruluğu ve çok fazla klavye başında çalışmak parmak ucunu fazla temas etmek durumunda karşılaşılmaktadır. Bu süreçte risk faktörü olarak sayılabilecek bir durum yoktur. İlk dönem için pul pul dökülmeler ve soyulma durumunda nemlendirici ve cilt onarıcı losyonlar kullanabilirsiniz. Ancak sürecin uzun sürmesi, nemlendirici ile yapılan tüm bakımlara rağmen soyulma artış gösteriyor ise bu noktada mutlaka doktora gitmelisiniz. Egzama, mantar türleri için uzun soluklu bir tedaviye başlanabilir.

Günlük yeme alışkanlıklarınız da değişikliğe gidebilir bunun yanı sıra yaz aylarında güneş kremi, kış aylarında uygun nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Bu noktada büyük risk faktörleri bulunmasa da parmak uçlarında yaşanan soyulmalar sizi mikroplara açık hale getirebilir. Özellikle iltihaplı egzama durumunda mikroplara daha açık hale gelebilirsiniz. Bakteri ve mikroplardan korunmak adına dikkat edebilirsiniz.

Parmak uçlarında deri soyulmasının çok yüksek bir risk faktörü bulunmaz. Ancak parmak uçlarında ki deri soyulması farklı bir hastalığın, vitamin ve mineral eksikliğinin sebebi ise bu aşamada gerekli kontrol ve tedavilerin yapılmaması büyük risk faktörleri oluşturabilir. Her ne olursa olsun soyulmanın devam etmesi ve rahatsız edici boyutlara ulaşması halinde muhakkak bir doktora görünmeli ve gerekli tedavileri uygulamalısınız. Yapılan tetkiklerin ardından tedaviye başlamak tüm risk faktörlerini ortadan kaldıracak ve sizi daha sağlıklı bir cilde kavuşturacaktır.

Parmak Uçlarındaki Soyulmaya Ne İyi Gelir?

1.Salatalık

C vitamini, B vitamini, K vitamini, bakır ve potasyum açısından zengin olan salatalığın sağlık açısından birçok faydası vardır. Pek çok hastalığın azaltılmasına yardımcı olur ve vücudunuzun nemli kalmasını sağlar. Salatalık, iyileştirici ve iltihap önleyici özellikleriyle bilinir. Soyulan cilt durumundan kurtulmak için salatalık kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir salatalığı ikiye bölmek ve hasarlı deriye sürmek. Kızarıklığı ve tahrişi azaltacaktır. Hasar görmüş cilt eski haline dönecektir.

2. Süt

Unutulmaması gereken en önemli şeylerden biri ellerinizi sık sık nemlendirmektir ve nemlendirmenin en iyi yolu süt kullanmaktır. Mikro besinler açısından zengin olan süt, cildinizi yumuşatacak ve daha fazla soyulmasını önleyecektir. Bir kase ılık süt alın, bal ekleyin ve ellerinizi içine daldırın. Bunu sık sık yapın ve değişikliği yakında fark edeceksiniz. Ayrıca uyumadan önce bir bardak fındıklı ılık süt içebilirsiniz. Bu, vücudunuzu sıcak tutacak ve cildinizi nemlendirecektir.

3. Bolca Su Tüketin

Cilt problemleri söz konusu olduğunda sıklıkla tekrarlanan bir öneridir. Suyun çeşitli sağlık yararları vardır. Su içmek kan dolaşımını iyileştirdiği ve toksini attığı için daha temiz bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizi nemli tutar, bu da cilt soyulmasıyla başa çıkmanıza yardımcı olur.

 

  1. Bu soyulma benim canımı çok yakıyor nasıl kurtulabilirim parmaklarımın ucu çok kötü olmuş

  2. ben sadece kremle yumuşatıyorum ama geçmiyor vitaminsizlikten oluyor

  3. Parmaklarım yaz kış soyuluyor nedeeen

  4. Benim ellerim bulaşık leterjanına temas ettiğinde kabuklanma yapıyor işim gereği mecbur eldiven kullanıyorum ama sızma yapıyor ne yapabilirim varmı acaba bir fikri olan

  5. Benim parmak uçlarım uzun zamandır bu şekilde. Son aylarda soyulma durdu ancak derim esnekliğini kaybetti ve parmak izim yok oldu. Ayrıca herhangi bir şeye dokunduğumda parmak uçlarımda tuhaf bir his oluyor.

Comments are closed.