Genital Bölgede Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?
Deri Soyulması

Genital Bölgede Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Genital bölgede deri soyulması: Genital bölgede meydana gelen deri soyulmaları fazlasıyla rahatsız edici ve endişe verici bir durumdur. Pek çok nedeni bulunan Genital bölgede meydana gelen deri soyulmalarının en tehlikeli olanı, kanserden kaynaklı ortaya çıkan soyulmalardır. Bu yüzden, böyle bir durumda hiçbir şekilde vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurmak gereklidir.

Pek çok sebepten kaynaklı olabileceğinden, bu soyulma belirtileri ve sonuçları iyice araştırılmalıdır. Genital bölge soyulmasının nedenlerinden bazılarını sizler için derledik.

Genital Bölgede Deri Soyulması Nedenleri

– Genital bölge soyulmasının birçok sebebi olabilir. Genital bölgeyi ağda ile temizlemiş olmak bunlardan bir tanesidir. Genital bölgeye ağda uygulamak, genital bölgenin soyulmasına neden olmaktadır.

– Genital bölgenin soyulmasının en önemli sebeplerinden biri de mantar hastalığıdır. Genital bölgede soyulmaların meydana gelmesi mantar oluştuğunun bir göstergesi olabilmektedir.

– Soyulma ile birlikte görülen başka belirtiler doğrultusunda, vajinal kanser de bu nedenlerin arasında yer almaktadır. Eğer genital bölgede kabuklanmalar ve veya ciddi boyutta ülser benzeri yaralar mevcut ise bu durum vajinal kanserin bir göstergesi olabilmektedir.

– Diğer taraftan, eğer sadece kabuklanmalar mevcut ise ve sadece üst yüzeyde soyulmalar kendini gösteriyorsa endişe edecek bir durum söz konusu değildir; çünkü her bölgede olduğu gibi, genital bölge de deri değiştiriyor olabilir.

– Bilhassa, sık bir şekilde jilet, epilasyon, tüy dökücü kremler ile temizlenmiş, bakımı yapılmış bir genital bölgeye ağda uygulaması yapılmış ise, genital bölgede soyulmalar olması ve yerine yeni derinin gelmesi fazlasıyla olası bir durumdur.

– Ağdadan kaynaklı bir durum ise, derinin üst yüzeyinde kabuklanmalar ve soyulmalar kendini gösterecektir. Eğer aksi bir durum söz konusu ise, mesele muhtemelen ağda ile ilgili değildir.

Genital Bölgede Deri Soyulması Nasıl Geçer? Tedavileri Nelerdir?

– Nedenlere göre tedaviler de değişiklik göstermektedir; eğer ki soyulmalar ağdadan kaynaklanıyor ise bunu geçirmek oldukça kolaydır. Uygulama sonrası bölgeye süreceğiniz nemlendirici kremler bu soyulmaların önüne geçecektir.

– Eğer mantardan kaynaklı bir soyulma söz konusu ise, vakit kaybetmeden bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Mantar gibi bir durumda genellikle vajinal krem tedavisi uygulanmaktadır.

– Bunun yanı sıra, vajinal mantar hapı, fitil tedavisi, doğal bitki tedavileri de uygulanan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

– Belirtiler doğrultusunda, eğer vajinal kanserden şüphe ediliyorsa yine vakit geçirmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır. Vajinal kanserin tedavisi ise çeşitlilik göstermektedir. Radyoterapi, kemoterapi, cerrahi ve hormon tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

– Eğer soyulmanın sebebi kanser dışında bir sebep ise, doktorunuzun tavsiye edeceği bazı kremler yardımı ile hemen soyulmanın önüne geçebilirsiniz.

RİSK FAKTÖRLERİ

Eğer soyulmanın sebebi mantar ise risk faktörleri şunlardır;

– Antibiyotikler; güçlü antibiyotikler, vajinanın normal pH dengesini bozmakta ve mantar enfeksiyonu için uygun bir ortam hazırlamaktadır.

– Gebelik; Bilhassa gebeliğin son üç ayında hücresel bağışıklığın azalması ile birlikte kandida gelişimini kolaylaştırmaktadırlar. Ve yine gebelikte meydana gelen vajinada glikojen isimli maddenin artışı da mantar olayının hızlanmasına sebep olmaktadır.

– Vajinada glikojenin artmasına da kandaki östrojen miktarının yükselişi neden olmaktadır.

– Şeker hastalığı; Kan şekerinin dengesiz olduğu kontrolsüz diyabette; idrarda ve vajinal salgılarda şeker düzeyi artmaktadır. Bu durum da mantar enfeksiyonu için oldukça uygun bir ortam hazırlamaktadır.

– İmmunosupresyon; immunosupresyon bağışıklık sisteminin baskılanması anlamına gelmektedir. İlaçlarla veya sistematik hastalıkların neticesinde bağışıklık sistemi baskılanması, mantar enfeksiyonunun hızlanmasına neden olmaktadır.

– Doğum kontrol hapları; Eski tipteki yüksek doz doğum kontrol hapları, mantar enfeksiyonunu hızlandırmaktaydı. Ancak, günümüzde kullanılan düşük dozdaki ilaçlar ile bu durum geçerliliğini kaybetmiştir.

– Rahim içi araç; Etkisi tam olarak bilinmemekle birlikte mantara uygun ortam hazırladığı ileri sürülmektedir.

– Hormon kullanımı; Östrojen içermekte olan ilaçların kullanılması, mantar enfeksiyonunun görülme oranını arttırmaktadır.

– Naylon kıyafetler; Özellikle kilolu olan kadınların giydiği naylon kıyafetler ve iç çamaşırları bölgede sıcaklığın ve nemin artmasına sebep olmaktadır. Bu durumsa mantar hücreleri için bulunmaz bir fırsattır.

– Metabolik hastalıklar; Tiroid hormonu bozukluğu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde mantar enfeksiyonu sıklıkla görülmektedir.

Eğer soyulmanın sebebi kanser ise risk faktörleri şunlardır;

– Aslında vajinal kansere neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak kabul edilen bazı risk faktörleri mevcuttur. Bunlardan ilki, kadınlara cinsel yolla bulaşarak rahim ağzı kanserine de sebep olan HPV virüsüdür. Kadınların çoğunda bu virüs kendiliğinden ortadan kaybolmaktadır; ancak bazı kadınlarda ilerleyen süreçte kanser öncüsü olan lezyonlara sebebiyet verebilmektedir.

– Yaşlı kadınlarda görülmektedir. Yaşlı olan kadınlarda vajinal kanserin görülme oranı %65’tir.

– HIV enfeksiyonu bulunan veya bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan durumlara sahip olan kadınlarda görülmektedir. Bu durumlar HPV virüsünün gelişmaesine olanak sağlar ve vajinal kanser riskini arttırırlar.

– Sigara içen kadınlarda vajinal kanser kendini göstermektedir.

– Servikal kanseri olan kadınlarda rastlanmaktadır.

– Kronik genital kaşıntısına veya bu bölgede yanmaya sahip olan kadınlarda ortaya çıkabilmektedir.

– Genital derinin kaşınmasına ve bu derinin incelmesine sebep olan liken skleroz tarzı genital deri lezyonlarına sahip olan kadınlarda da gözlemlenmektedir.

– Vajinal kanser öncüsü olan lezyonlara sahip kadınlarda gözlemlenmektedir. Vajinal kanser öncüsü olan lezyonlara sahip kadınların çoğunda kanser gelişmemektedir ancak bir kısmında gelişme gösterebilmektedir de.