Ellerde Deri Soyulması
Deri Soyulması

Ellerde Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Deri soyulması, deride bulunan epiderm tabakasının hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Genellikle enfeksiyon, güneş yanığı gibi durumlar da zarar görmesinden kaynaklanır. Ancak ellerde deri soyulması meydana geldiyse bu durum, bağışıklık sistemi bozukluğu ya da başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Genel olarak bakıldığı zaman insan cildinde her gün ölü tabakaların dökülmesi meydana gelir. Zamanla vücut bu durumu tazeler.

Ellerde deri soyulması birçok nedenlere bağlı olarak dökülebilir. Hava şartları, stres, çevresel faktörler veya doğuştan meydana gelen hastalıklar olabilir. Deri hastalığı ilk bakışta önemli bir hastalık gibi görünmese de zamanla kaşıntılarınız artarak kızarıklıklar meydana getirebilir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi: Ömür boyu kullanılması gereken bazı ilaçlar kişiler de yan etki yaratabilir. Tabi bu durum kişiden kişiye değişir. Özellikle kanser tedavisi gören bir hasta, aldığı kemoterapi veya ağır ilaçlar sonucunda vücut bir yerden yan etki göstererek, ellerde deri soyulması meydana getirebilir.

Güneş Işınları ve Çevresel Faktörler: Güneş ışınları her ne kadar faydalı olsa da güneşin vermiş olduğu ultraviyole ışınları zamanla yan etki yaparak ellerde deri soyulması meydana getirebilir. Özellikle öğlen saatlerinde güneş çok kızgın olduğu için bu durum siz de olumsuz etki yaratabilir. Güneş ışığına alerjiniz varsa güneşten uzak durmanız da fayda var.

Deri Hastalıkları: Vücutta bulunan iltihaplı deri hastalıkları kişide ellerde deri soyulması gibi sorunlara neden olabilir. Özellikle iltihap, mantar hastalıkları bu hastalıkların başında gelir. Cilt de meydana gelen her hastalık bulaşıcı değildir. Ancak derinizi etkileyebilir. Zamanla bu durum deriyi de etkileyerek deriyi kaldıracak ve kızarıklıklar meydana gelecektir. Bu durum sadece ellerinizi değil zamanla vücudunuza yayılarak diğer hastalıklarda da baş göstermeye başlayacaktır.

Kimyasallar: Eldivenler olmadan cildinizi güçlü, zararlı temizlik ürünlerine maruz bırakmak ellerinizi kuru ve hassas hale getirebilir ve uzun süre maruz kalırsanız üründe bulunan aşındırıcı maddeler nedeniyle ellerinizde deri soyulmasına neden olabilir.

Ellerde Deri Soyulması Nedenleri

 • Cildin zarar görmesi, cilt tahrişi,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Aşırı sıcağa maruz kalmak,
 • Enfeksiyon rahatsızlıkları,
 • Bağışıklık sisteminin bozulması,
 • Ayak mantarı
 • Cilt kuruluğu
 • Seboreik dermatit
 • Toksik yanığı

Kanser rahatsızlıkları gibi hastalıklardan dolayı ellerde deri soyulması daha da artış gösterebilir. Hemen hemen birçok insan da meydana gelen deri soyulması rahatsızlığı doktorun müdahalesi sonucunda verilen kremlerle bu durum en aza indirilir. Tedavi sürecinde dikkat etmeniz gereken belli başlı durumlar vardır. Mutlaka doktorun önerilerine kulak asmalı ve ona göre davranılmalıdır.

Tıbbi Tedavi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Ellerde deri sorulması hastalığınız varsa enfeksiyon veya daha ciddi bir hastalıktan dolayı bu rahatsızlık meydana gelmiş olabilir. Bu durumu fark ettiğiniz anda, ateş, kilo kaybı, kas ve eklem ağrısı, yorgunluk gibi belirtiler varsa bu durum daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu gibi belirtilerle karşılaştığınız anda mutlaka alanında uzman bir doktora görünmeniz de fayda var. Doktor size ya ilaçlı tedavi uygulayacaktır ya da farklı bir tedavi yöntemi önererek bu durumu iyileştirmeye çalışacaktır. Herhangi bir ihmal kaybına yol açmadan, ellerde deri doyulması meydana geldiği an cildiye doktoruna giderek şikayetlerinizi belirtmeniz de fayda var.

Deri soyulması meydana geldiği an sizin deriyi soymamanız gerekir. Kendiniz deriyi soymaya başlarsanız canınız daha çok acıyacak ve tahriş olacaktır. Her ne kadar bu durumlar da çok kaşınsa da kaşımamaya özen gösterin. Siz kaşıdıkça kızarıklıklar meydana gelecektir. Eğer derinin yüzeyinde soyulma tamamlandıysa ölü derileri canınızı yakmadan makas yardımıyla alabilirsiniz.

Ellerde deri soyulması meydana gelen kişiler için her doktor mutlaka su tüketimine dikkat etmesi gerektiğini söyler. Vücudunuz da vitamin eksiklikleri varsa mutlaka bunları kontrol ettirin. Belki takviye olarak ilaç veya iğne desteği verilebilir. Eğer eller de kaşıntılar meydan geldiyse bu durumun en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir. Antibiyotik tedavisi veya iğne tedavisi ile bu durum kısa süre içerisinde tedavi edilebilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt kuruluğu veya güneş ışığından dolayı meydana gelen ellerde deri sorulması kullanılan losyonlarla geçme ihtimali vardır. Ancak durum çok ilerlemedikçe herhangi bir tıbbi tedavi gerektirmeden de tedavi edilebilir. Bu hastalığı tedavi ettirmek istiyorsanız, ilaç kullandığınız süre boyunca, güneşten uzak kalmanız gerekiyor. Hatta elleriniz de eldivenle bile dolaşabilirsiniz. Kullandığınız ilaçların güneşle temas etmemesi gerekir. Güneş ışığı ilacı etkisiz hale getirebilir. Eğer sürekli olarak bir ilaç kullanıyorsanız bunu doktorla paylaşmanız da fayda var.

Tedavi süresi boyunca belki ilacınıza ara verebilir veya daha hafif bir ilaca geçiş yapabilirsiniz. Bu gibi durumları doktorlar paylaşmayı ihmal etmeyin. Cilt ile ilgili başka sorunlarınız varsa mutlaka bunları da belirtin ve doktorunuz ona göre bir tedavi şekli uygulasın.

Ellerde Deri Soyulması Riskleri

Ellerde deri soyulması rahatsızlığı sadece eller için değil aynı zamanda vücudun belli bölgeleri için riskli durumlar meydana gelebilir. Bu durum başka bir hastalığında belirtisi olabilir. Kansere kadar gidilen güneş ışığına maruz kalmak durumu çeşitli tehlikeler oluşturabilir. Derinin alt kısmında bulunan katmanları etkileyerek, daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Evde Yapılacak Tedavi Yöntemleri

Ellerde deri soyulması meydana geliyorsa ilk olarak dermatoloğun verdiği ilaçları kullanmak tabi ki daha etkili olacaktır. Ancak bazı eski uygulanan tedaviler de sizlere iyi gelebilir. Doktorunuza danışarak bu tedavileri uygulamanız mümkün.

 • Papatya bitkisinden yapılan çay, eller de bulunan kaşıntıları azaltabilir. Eliniz de bulunan kaşıntının olduğu yere çayı koyarak 10 dakika boyunca bekletebilirsiniz. Ancak papatya çayının çok sıcak olmamasına dikkat edin. Yoksa daha fazla tahrişe neden olacaktır.
 • Ada çayı, sirke ve sefa bitkisi genellikle el mantarları enfeksiyonu için bire birdir. Kullanacağınız malzemeler ile kaşıntıyı ve mantar lezyonunu azaltacaktır.
 • Ellerde deri soyulması çok sık terleyenler de meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bazı bitkisel çaylar vücudunuz da terlemeyi azaltarak deri soyulmasını engelleyebilir.
 • Bol miktar da C vitamini içeren sebze ve meyveler tüketmeye özen gösteren. Vücudunuza aldığınız besinler de bu konuda oldukça etkilidir.
 • Zeytinyağı bilinen en iyi tedavi ilacıdır. Ellerinizde böyle bir rahatsızlık meydana geldiyse her gün zeytinyağı ile ovalayarak bakımını yapabilir ve soyulmayı engelleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir kozmetik ürünleri kullanıyorsanız olumsuz etkileyebilir.
 • Sarımsak ve sirkeden oluşan bir karışım yaparak el ve avuçlarınız için tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. On diş kadar ezilmiş sarımsağı bir bardak sirke içerisine ekleyerek gün aşırı olmak üzere ellerinize sürebilirsiniz.
 • Nane maskesi, el ve avuçlarda meydan gelen deri dökülmelerine en iyi gelen maskelerden bir tanesidir. Bir kase yoğurdun içine bir kaşık nane ve yarım limon suyu eklenir. Elinize sürdükten sonra 15 dakika boyunca bekleterek tedavi olarak uygulayabilirsiniz. Bu gibi durumları doktorunuza danışarak destek alabilirsiniz.
 • Aloevera büyük bir çoğunluğu sudan oluşan aloevera, cildinizi temizleyen ve yumuşatan bir etkiye sahiptir. Ellerde deri soyulması rahatsızlığınız varsa ve alerjiniz yoksa aloevera sizin için doğal bir nemlendirici olabilir. Ayrıca iltihaplı durumlarda da şifalı bir çözümdür. Jeli cilde sürülerek durulanması gerekmektedir.
 1. güzel ve açıklayıcı

 2. Benim ellerim sürekli soyuluyor bu normal mi acaba

  1. Kardeşim malmısın o kadar yazmışlar açıklamışlar yaa

 3. Oğlumun eli için 2 senede 4kere gittim hep kortizon krem verildi alerjik deyip geçiyorlar maalesef artık Atatürk’ün güvendiği doktorlardan yok sanırım

 4. Bu guzel bilgiler icin teşekkùrler

Comments are closed.