El Parmağı Arası Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi
Deri Soyulması

El Parmağı Arası Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi

El Parmağı Arası Deri Soyulması: Gün içinde ellerimizi çok fazla kullanırız. Hatta vücudumuzda en çok kullandığımız organımız gözlerimizden sonra ellerimizdir. Yemek yaparken, çalışırken, yazı yazarken, bir müzik aleti çalarken, neredeyse tüm işlerimizi ellerimiz yardımı ile yaparız. Bu kadar işi yükü bindirdiğimiz ellerimizin sağlığını korumak da yine bize düşer.

Ellerimiz kas kemik kıkırdak birde deri tabakasından oluşur. Kemik yapısı hareket etmemizi ve ellerimizin şeklini uzunluğunu ve yapısını sağlar. Kıkırdak doku kemikler arasında olup hareketlerimizi kolaylaştırır ve biz hareket ederken eklemelerin sabit kalarak sürtünmesini önler yani kıkırdak doku kemiklere hareketlilik sağlar.

Deri tabakamız ise cildimizi oluşturur. Elimin tüm alt tabakalarının üstünü örterek onları dış faktörlere kapatır. Bunun yanında cildimize görünümünü ve rengini de derimiz sağlar. Vücudumuzda dış etkilere bağlı olarak bir sorun oluştuğu zaman ilk olarak en dışta bulunan derimiz etkilenir. Ellerimizde de bu böyledir. Bu yüzden banyo yaptığımızda çok sık su ile temas halinde kalan ellerimiz buruş buruş olur. Bu sadece küçük bir örnektir. Bunun gibi birçok şey sayabiliriz.

Bu yazımızda el parmaklarımız arasında oluşan deri soyulmasını anlatacağız. Bu soyulmalar neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl önlenir veya nasıl tedavi edilir tüm bunlar ve daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

El Parmakları Arasında Oluşan Deri Soyulması Nedir?

Ellerimizi çok fazla kullanırız. Bu yüzden el bakımımıza çok fazla önem vermeliyiz. Her türlü işi ellerimizin yardımı ile yaparız bu yüzden burada oluşabilecek bir sorun bizim diğer tüm işlerimize etki edebilir. Ve günlük işlerimizi yapmamıza mani olabilir. Bu sorunlardan biri de el parmaklarımız arasında oluşabilen deri soyulmalarıdır. Aslında bunu çok sık görürüz kimi zaman sadece ufak bir bölgede gerçekleşen bir döküntü halindeyken kimi zaman parmak aralarından yayılan döküntüler tüm elimizin endoderm tabakasının soyulmasına neden olabilir. Bu da yüzde veya vücudumuzda oluşan diğer döküntülerden farklı değildir.

El parmakları arasında oluşan deri soyulması elimizi saran derimizin epiderm tabakasının hasar görmesi ile tahriş olarak bazen kızarıklık ve kaşıntı oluşturarak soyulmasıdır. Bu döküntülerin geçmesi bir iki haftayı bulabilmektedir.

El Parmakları Arasında Oluşan Deri Soyulmasının Belirtileri nelerdir?

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bu tür sorunların öncesinde de birkaç belirti görülür. Ve bunlardan da biz ellerimizde oluşacak bir döküntü olacağını biliriz. Çünkü derimizi görebilir ve ondaki en ufak bir sorunu bile çok rahat fark edebiliriz. Bu belirtileri aşağıda açıklamaları ile sıraladık

 • İlk önce ellerimizde parlak bir görünüm oluşur. Bu parlaklık beraberinde gerginlik ve kuruluk getirir. Çeşitli nedenlerden dış faktörlerden etkilenerek elimizde parmak aralarında bulunan epiderm tabakası tahriş olur ve nem dengesini kaybeder bu yüzden üst deride bir kuruluk ve buna bağlı gerginlik oluşur.
 • El parmaklarınızın arasında kızarıklık görebilirsiniz. Parmak aralarımız hafif pembemsi bir renktedir. Fakat bu yapısı deri soyulmasının gerçekleşeceği zamana farklı bir kırmızı rengi alır. Ve bu renk farkını gözle ayırt edebilirsiniz. Özellikle açık ten rengine sahipseniz bu farkı çok daha fazla görebilirsiniz.
 • El parmaklarınızın arasında kaşıntı oluşur. Kaşıntı deri sorunlarının en çok görülen belirtileri arasındadır. Deride kuruluğun başlaması ile kaşıntı da oluşur. Bu kaşıntı şekli kişiden kişiye ve cilt yapısına göre farklılık gösterir. Kaşıntının şiddeti de farklılık gösterebilir.
 • El parmaklarınızın arasında pullanmalar oluşur. Bu durum oluştuktan sonra artık parmak aralarınızda soyulma olacağını bilirsiniz bu durum gerçekleştikten sonra gerekli önlemleri alarak uygun nemlendirici kullanarak bu döküntüleri önlemek mümkündür. En azından döküntü alanının yayılmasını önleyebilirsiniz.

El Parmakları Arasında Oluşan Soyulmanın Nedenleri:

 • Bunun birçok nedeni bulunmakla birlikte bazıları çevresel yani dış faktörlerin etki olduğu sorunlardan, bazıları
 • ise kalıtsal, bazıları da çeşitli hastalıkların belirtisi veya etkisi olarak gelişim gösterebilen bir sorundur. İşte el parmakları arasında oluşan soyulmaların nedenleri:
 • Çok fazla su ile temas edilmişse parmak aralarında soyulma görülmesi mümkündür. Aynı şey temizlik yaparken de görülebilir, bu durum temizlik malzemeleri ile elimizin doğrudan temas etmesi ile deri tabakamızın zarar görmesinden kaynaklı oluşur. Bu yüzden temizlik yapılırken eldiven takılması önerilir.
 • Aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalarda ellerimizi yoğun bir nemlendirici ile mutlaka korumalıyız. Bu havalarda derideki su, nem ve yağ dengesi değişir ve bu durumda deride izlere ve soyulmalara neden olabilmektedir.
 • Mevsim geçişleri cildimiz ve ellerimiz için tam bir risk oluşturur. Cildimizin çok fazla kuruduğu ve hassas olduğu bu dönemlerde deri soyulmaları özellikle ellerde, dudaklarda ve yüzde görülebilir.
 • Herhangi bir gıdaya olan alerji, veya bir ilaca olan ve bunun gibi alerjik reaksiyonlar ellerde kaşıntı, kızarıklık, kırmızı veya sarı lekelere ve birde soyulmalara neden olur özellikle parmak aralarında oluşan soyulmalara dikkat edilmelidir.
 • Dermatit yani cilt enfeksiyonları da deri soyulmalarına neden olur. İyileşme sürecinde de birkaç kez deri döküntüleri oluşabilir bunun sebebi enfeksiyonların vücuttan atılmasıdır.
 • Anemi, yani kansızlıktan dolayı da parmak aralarında soyulmalar oluşur. Bunun sebebi kansızlıktan dolayı kılcal damarların yeterince kan taşımaması ile dokuların yeterince beslenmeyerek kendini yenileyememesi bununla birlikte de çeşitli döküntülerin oluşmasıdır.
 • Çeşitli hastalıklar, dermatolojik ve bağışıklık sistemine etki eden rahatsızlıklar da el parmakları arasında oluşan soyulmaların nedenleri arasındadır.

El Parmakları Arasında Oluşan Soyulmaların Tedavisi Nasıl Olur?

 • İlk olarak bir dermatoloğa danışın ve bu soyulmaların sebebini öğrenin daha sonra yine doktorunuzun yazdığı ilaçları kullanır ve tedavi çizelgenize uyun
 • Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • Sadece dış etkilerden dolayı oluşmuş geçici bir soyulma ise bunu siz kendiniz de tedavi edebilirsiniz. Bu yüzden kullanabileceğiniz doğal ürünler ise ilk önce tabi ki zeytinyağıdır. Zeytinyağı hem çok iyi bir nemlendirici özelliği taşır hem de ölü derinin onarılıp kendini yenilemesine yardımcı olur.
 • Aloevera bitkisinin faydaları say say bitmez bu çeşit deri rahatsızlıklarında da oldukça fazla kullanılan doğal ürünlerden biridir. Sizde bu bitkinin yaprağını ellerinizde ovarak cildinizin yenilenmesini sağlayabilir ve ölü deriden uzaklaştırabilirsiniz.
 • Ilık bir duş alarak da cildinizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle el parmaklarınız arasında soyulmalar ve döküntüler oluşmuşsa bu durumda el hijyenine çok daha fazla dikkat etmelisiniz.
 • Çeşitli vitaminlerde tedavisinde kullanılabilir.

El Parmakları Arasında Oluşan Soyulmalarda Risk Faktörü Grubu Kimlerdir?

 • Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi bunda da belli bir kesim risk faktörü oluşturmaktadır. Bu kimseler özellikle temizlik kolunda çalışan görevlilerdir. Bunlar temizlik malzemeleri ile her daim temas halinde oldukları için eldiven kullandıkları halde yine bu rahatsızlığı yaşıyorlardır.
 • İnşaat işçileri de bu risk grubunda yer alır.
 • Hemşireler çok fazla dezenfektan ve ellerini de çok sık yıkadıkları için bu risk grubunda yer alırlar
 • Yine çocuklar ve bebekler hassas oldukları için risk oluştururlar
 • Kanserli hastalar ve sedef hastaları
 • Aşırı hassas cilt tipine sahip kişiler