Dudakta Deri Soyulması
Deri Soyulması

Dudakta Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi Nelerdir?

Dudak problemleri günümüzde birçok insanın şikayet ettiği durumlardan bir tanesidir. Dudakta meydana gelen sorunlar genellikle psikolojik sebeplerden kaynaklanır. Aslına bakıldığı zaman kişi için bu durum her ne kadar önemli değilse de aslında ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudakta deri soyulması genellikle kişiler de vitamin eksikliği veya şeker hastalığı olmasından dolayı kaynaklanan rahatsızlıklardır.

Dudak kuruması ve çatlaması ile karşı karşıya kaldıysanız mutlaka doktora görünmeniz de fayda var. Doktorlar vitamin eksikliğine bakarak gerekli vitamin ihtiyacınızı karşılayacak ilaçlar verecektir. Genellikle bu durumun %80’i vitamin eksikliğine dayanır. Vitamin ihtiyacı besinlerle veya doktorun vereceği iğne ve ilaç takviyeleriyle karşılanır. Meyve sebzeler de bol miktarda vitamin bulunur. Bu nedenle gıdanıza dikkat ederek bu gibi hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Dudaklar da bulunan çatlaklıklar genellikle kişiye bağlı olarak gelişen hastalıklardır. Kişi sürekli olarak dişleriyle soyuyorsa, deri de soyulmaya devam edecektir. Bu nedenle tahriş etmeden psikolojik olarak dudak soyma işlemini yapmamanız da fayda var.

Dudakta Deri Soyulması Nedenleri

B Vitamini Eksikliği: Dudakta deri soyulması genellikle B vitamini eksikliği olarak bilinir. 7 farklı vitamin grubundan oluşur. B2, B3 ve B6 vitaminlerini yeterli miktar da almadığınız zaman B vitamini eksikliği ile karşılaşırsınız. Peynir, badem, dana eti, balık, yumurta, ıspanak, bezelye, avokado B vitamini açısından zengin gıdalardır. Bu besinleri dikkatli bir şekilde tüketerek, dudak çatlaması ve dudak kuruluğunu engelleyebilirsiniz. B12 vitamin eksikliği sadece dudak soyulmasında değil başka şekilde de kendini gösterebilir.

Vücudun Susuz Kalması: Vücudun susuz kalması birçok hastalığa sebep olacağı gibi, dudakta deri soyulması sorunlarının da başında gelir. Su alışkanlığınız yoksa mutlaka kendinizi bu duruma alıştırmanız ve her gün belli miktar da su tüketmelisiniz. Özellikle yaz aylarında vücut çok fazla su kaybına uğrar. Dudaklar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Nemini kaybedip kuruma ihtimali daha artacaktır. Bu nedenle su içmek için vücudunuzun susamasını beklemeyin. Canınız istemese de mutlaka 6-8 bardak su içmeyi ihmal etmeyin.

Çinko Eksikliği: Dudakta deri soyulması ve çatlakların en baş nedenlerinden bir tanesi de vücudun çinko eksikliğinden kaynaklanmasıdır. Doktorlar günlük çinko ihtiyacının 10-25 mg olması gerektiğini belirtir. En önemli vitaminlerden bir tanesi olan çinko yenilen yemeklerden alınan bir vitamindir. Peynir, kuruyemiş, dana eti, fasulye gibi yemekler çinko bakımından zengindir. Çinko besinlerini vücudunuzun alması gerektiği kadar karşılamaya dikkat edin. Sadece dudak kuruluğu ve deri soyulmasına değil daha birçok hastalığa neden olabilirler.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri: Ağrı kesici, depresyon ilacı, sivilce tedavisi için kullanılan ilaçlar, belli bir süre sonra yan etki yaparak dudakta deri soyulması meydan getirebilir. Dudak çatlaklarının ve kuruluğunun kullandığınız ilaçlardan dolayı meydana geldiğini düşünüyorsanız eğer bu durumu doktora da söylemeniz de fayda var.

Dudakları Isırma, Yalama Alışkanlığı: Dudak yalama alışkanlığı dudakları kurutan ve belli bir süre sonra ise soyulmasına ve çatlamasına neden olan bir durumdur. Dudakları yalamak tamamen psikolojik bir durum olduğu için bu durumu engellemek de sizin elinizdedir.

Ağızdan Nefes Alma Alışkanlığı: Genellikle uyku sırasında ağızdan nefes alındığı zaman dudakta kuruluk yaparak, dudakta deri soyulması meydana gelir. Ciddi bir problem olduğu mutlaka bu konuyu uzman bir doktora danışmalısınız. Sadece dudaklar için değil aynı zamanda burnunuz ile alakalı da başka sorunlara neden olabilir.

Önemli Noktalar

Vücudumuzda meydana gelen deri soyulmaları birçok hastalığın habercisi olabilir. Cilt kuruluğu, ayak mantarı, güneş yanığı, egzama, sedef hastalığı, kontakt dermatit gibi daha birçok hastalığa neden olabilir. Dudakta deri soyulması veya vücudunuzun herhangi bir noktasında deri soyulması meydana geliyorsa bu durumu geciktirmeden tedavi ettirmek de fayda var.

Güneşe çok fazla maruz kalıyorsanız eğer, güneşten kaçınmanız gerekiyor. Güneş ışınları tehlike saçarak dudak kuruluğuna neden olabilir. Bu da oldukça ciddi bir durum olduğu için cildiniz için güneş koruyucusu, dudağınız için ise dudak koruyucusu kullanmak da fayda var. Doktorun sizlere önermiş olduğu gerekli ilaçları da eksiksiz alarak dudak soyulma ve çatlama sorununuza çözüm bulunmuş olunur.

Nasıl Tedavi Edilir?

Dudakta deri soyulması çoğu zaman kişiye bağlı gelişen sorunlardır. Dudak kurumasına neden olan sorunlara karşı önlemler alınırsa hem dudaklar kurumaz hem de deri soyulması yaşanmamış olur. Dudaklar kuruduğu zaman birçoğumuz tükürük yardımıyla ıslatmaya çalışırız. Ancak tükürük ile ıslatmak sanıldığının aksine deri soyulmasına neden olur. Bu yöntem oldukça yanlış bir durumdur. Eczaneler de satılan dudak koruyucu ürünlerden alarak dudağınızın nemli kalmasını sağlayabilirsiniz. Nemlendiriciler dudağınıza zarar vermediği için sürmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Çok fazla ilerlemediği sürece doktor size genellikle merhem kullanımı verecektir. Dudak soyulması ancak merhem ile tedavi edilen bir hastalıktır. Çok ilerlemediği sürece doktor size farklı bir ilaç vermez. Ancak kanser gibi ilerleyen durumlar da ise daha farklı tedavi yöntemi uygulayabilir. Genellikle kanser gibi durumlar dudakları ciddi anlamda etkiler. Keskin bir ilaç yöntemi ile tedavi edilebilir. Ancak bu duruma gelmeden önce sizin de dikkat etmeniz gereken belli durumlar var. Dikkat edeceğiniz sürede dudak hastalığı gibi bir problemle karşılaşma da yaşamazsınız.

Bitkisel Çözümler

  • Evinizde aloevera bitkisi varsa bu bitki yardımıyla, nemlendirici olarak kullanarak, dudağınıza sürebilirsiniz.
  • Ölü hücreleri gideren peeling, kuruyan cilde uygulandığı zaman bu duruma son verir. Ancak dudaklarınız çatlaksa eğer şeker peelinginden uzak durun. Yaralanmış olan dudakları da acıtabilir.
  • Gül yaprağını suda yıkayıp bir kase sütün içerisine ekleyin. Birkaç saat bekleyip yumuşadıktan sonra gül yapraklarını mikserden geçirebilirsiniz. Bu karışımı günde üç kez dudaklarınıza sürebilirsiniz.
  • Bilinen en iyi bitkisel çözüm zeytinyağıdır. Zeytinyağı yıllardır birçok insan tarafından kullanılan ağrı azaltıcı ve antibiyotik gidericidir. Dudakta deri soyulması problemi olan kişiler çok tahriş etmeden zeytinyağı sürebilirler.

Dudak Hastalığı Riskleri

Çevresel faktörlere göre ortaya çıkan dudakta kuruma ve çatlama durumu, soğuk hava, rüzgar ve güneş ışığı gibi durumlarda daha da fazla risklidir. Kayak yapan bir insansanız, güneş ışığına maruz kalarak, ani başlayan dudak reaksiyonuna neden olabilirsiniz. Özellikle akne tedavisi için kullanılan ilaçlar yoğun bir şekilde dudakta deri soyulması meydana getirir.

Rujlar, kimyasal dudak nemlendiricileri, uçuk, diş ürünleri de dudağın aşınmasına neden olabilir. Güneş ışığına maruz kalmanın dışında, sigara, pipo, alkol tüketimi çok yapıyorsanız eğer bu durum dudak kanserine kadar gidebilir.

Dudakları kuru olan kişiler dil yardımıyla dudakları yalayarak aslında tahrişi daha da arttırırlar. Küçük yaşta olan çocuklar da ise alt dudağı emme hastalığı sonucunda deri soyulması ve kuruluk meydana gelmektedir. Dudak kanseri genellikle alt dudakta görülür. Açık tenli olan ve ileri yaşta olan erkekler de daha sık görülmekle birlikte, denizci ve çiftçilerde de çok sık rastlanılır. Koyu tenli kişiler de ise dudak kanseri riski daha azdır.