Ayak Parmağı Arası Deri Soyulması
Deri Soyulması

Ayak Parmağı Arası Deri Soyulması Nedenleri Ve Tedavisi

Gün boyunca vücudun bütün ağırlığını taşıyan ayaklar, aslında en çok zorda kalan organlardan bir tanesidir. En çok ağırlığı taşıyan ayaklara gerekli bakım ve özeni göstermediğimiz sürede çeşitli rahatsızlıklar meydana gelecektir. Ayak parmağı arası deri soyulması parmak aralarında meydan gelen ve hafif kepeklenme ve şiddetli kaşınma sonucu ortaya çıkan bulaşıcı bir deri hastalığıdır.

Deri soyulması meydana geldiği anda acı ve yanma hissiyle birlikte çatlaklara da neden olur. Ayak kokusu da bununla birlikte ilerleyen bir rahatsızlık olarak baş gösterir. Nemli ve sıcak ortamlar da meydana gelen deri soyulması, terlik, çorap, ayakkabı giyilmesi durumunda bu durumu daha da arttırabilir.

Ayak sağlığı çok önemli olduğu için herhangi bir problemde yürümenizi engelleyerek işlerinizi yapamaz duruma getirir. Sadece duş aldığınız zamanda değil gün aşırı ayak bakımınızı ihmal etmeden yapın. Ayaklar için genellikle parfümlü ürünler çok tercih edilmez. Kimyasal ürün barındıran hiçbir ürünü kullanmamanız da fayda var. Özellikle ayağında rahatsızlığı olan veya mantar gibi problemleri olan kişiler bu konuda daha fazla hassasiyet göstermesi gerekir.

Nedenleri

 • Çok sıcak olduğu durumlar da ayak parmağı arası deri soyulması meydana gelebilir.
 • Güneşin altında çalışan insanlar da ve ayak terlemesi sonucunda bu durumda daha da artış gösterir.
 • Doğuştan herhangi bir rahatsızlığınız varsa,
 • Alerjik reaksiyonlar,
 • Enfeksiyon rahatsızlığı,
 • Ayak mantarı oluştuysa bu da zamanla deri soyulmasına neden olacaktır.
 • Ayak sağlığının en baş nedenleri arasında hareketsizlik, aşırı kilo ve yanlış ayakkabı seçimi vardır.

Ayak sağlığının bozulması ile dizler de ve tüm organlar da rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır. Bozulan ayak sağlığı zamanla baş ağrısına bile neden olmaktadır. Ayakkabı seçiminde yanlış ayakkabı seçimi, havasızlık gibi nedenler ayaklar da deri soyulmasına kadar ilerleyen bir rahatsızlıktır.

Deri Soyulması Riskleri

Ayak parmağı arası deri soyulması parmak aralarında meydana gelerek ayağın diğer bölgelerine de yayılabilir. Ayağın uzun saatler boyunca ayakkabı da kalması, terlemesi, mantar enfeksiyonlarını arttırır. Ancak bunların dışında diyabet gibi hastalığınız varsa veya dolaşım bozukluğu sıkıntısı yaşıyorsanız deri soyulmasını da arttıracaktır.

Deri soyulmaları çok tehlikeli olmakla birlikte mantara da neden olacağı için, beyazımsı kabarık ve deri dökülme şeklinde kendini gösterir. Mantar bulaşıcı bir rahatsızlık olduğu için ayakkabınızı giyen kişilere de bulaşabilir. Bu nedenle bunun önlemini en baştan almanız da fayda var. Deri soyulması tüm vücudunuzu etkisiz hale getirerek ciddi sorunlara yol açabilir.

Tedavisi

Ayak parmağı arası deri soyulması hastalığında doktorun yapacağı tedavi ile birlikte sizin de dikkat etmeniz gereken durumlar olacaktır.

 • Sürekli olarak aynı ayakkabıyı giymemek,
 • Sürekli olarak çorap değiştirmek,
 • Pamuklu çorap tercih etmek,
 • Banyodan sonra sürekli olarak ayak bakımı yapmak sizin tedavi sürecinde dikkat etmeniz gereken durumlardır. Ayaklarımız çok sık terleyen organlarımız olduğu için genel anlamda bakımı yapılması gerekir. Doktor size tıbben ilaç tedavisi uygulayarak deri soyulmasının ve onun meydana getirdiği mantar hastalığını tedavi eder. Ancak sizler de evde yapacağınız bitkisel çözümlerle bu durumu hızlandırabilirsiniz. Eski geleneklere bakıldığı zaman çok fazla bitkisel çözüm bulunmaktadır. Yapılan bu bitkisel ilaçlar ciddi anlamda etki ederek rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

Bitkisel Çözümler

Ayak parmağı arası deri soyulması rahatsızlığınız varsa doktorunuzun uyguladığı ilaç tedavisi dışında evde yapacağınız bitkisel çözümler de size bu konuda yardımcı olacaktır. Yabani kekik, gül ve çileği suya katarak kaynatın. Daha sonra bunları süzdükten sonra bir bardak olarak için. Birer bardak olarak içmeniz halinde zamanla ayak soyulmanıza iyi gelecektir.

Zeytin yaprakları da ayakta oluşan mantara iyi geldiği bilinir. Zeytin yapraklarını da rahatsızlık bulunan bölgeye uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi hem vücudun içini temizleyen bir antibiyotik hem de dış yüzeyleri tedavi eden bir çözümü vardır. Ayaklarınızı ılık suyun içerisine sokarak üzerinde biraz sirke eklemeniz sonucunda yumuşatacak ve iyi gelecektir.

Çeşitli bitkisel çayları içebilir veya ayak bakımında kullanabilirsiniz. Bilinen en iyi tedavi yöntemi zeytinyağıdır. Hakiki zeytinyağı temin ederek ayaklarınızı her gün onunla ovalamak ayak parmağı arası deri soyulmasıhastalığına iyi gelecektir. Zeytinyağını suya damlatarak da tedavi edildiğini söylerler. Ancak suya temas edildiği zaman, normal sürüldüğünden daha fazla etki göstermez. Bu nedenle direkt olarak birebir temas etmesinde fayda var.

Tedavi Yöntemleri

Ayak parmağı arası deri soyulmasısadece dış etkenlerden değil, kronik sorunlardan da meydana gelebilmektedir. Dış etkenler genellikle hava koşulları ve çevresel faktörlerdir. Hava durumu çok sıcak veya çok soğuk olması durumunda cilt kuruluğuna meydana gelir ve deri soyulmalarına neden olmaktadır. Havalardan dolayı ciltte meydana gelen kuruluk için nemlendirici kullanılabilir. Ancak nemlendiriciler sizin rahatsızlığınızı çözmez. Sadece cildi nemlendirir ve hastalığın ilerlememesini sağlar. Vücudun eski nem dengesi yerine getirilmiş olur. Bazı cilt kuruluğu sonrasında çatlaklar meydana gelir ve yaraya dönüşür.

Çatlayan bölgeler de zamanla kanamalar meydana gelebilir. Bu durumlardan sonra ise deri doyulması baş gösterir. Ayak arasında meydana gelen deri soyulmaları, yumuşak doku olduğu için daha çok soyulur. Soyulan bölgede ise kırmızımsı yeni deri görülür. Bu tür de bir rahatsızlık başınıza geldiyse mutlaka tıbbi anlamda destek alınmalıdır. Egzama gibi cilt rahatsızlıklarının nedeni olabilir. Doktor tavsiyesi üzerine tedaviye başlanmazsa rahatsızlık daha da ilerler. Başka yerlere kadar bulaşır.

Yapılması Gerekenler

Ayaklarında deri soyulması meydana gelen kişiler, mutlaka büyük titizlik göstererek bakımını yapmalıdır. Her gün günlük olarak yapacağınız bakımlar, ayağınızı rahatlatacağı gibi hastalık olan ayakların rahatsızlıklarının daha da ilerlemesini engelleyecektir. Yapılması gereken bakımlar şu şekilde sıralanabilir.

 • Banyo yaparken şampuan ve banyo köpüğü kullanmak yerine doğal sabunlar tercih etmeniz de fayda var.
 • Banyo köpüğü gibi ürünler cildi tahriş eder.
 • Cildiniz de aşırı kuruluk varsa ılık su ile duş almanız daha iyi olacaktır.
 • Banyo yaptıktan sonra yumuşayan deri için sert havlular kullanmamaya özen gösterin. Yumuşayan deri için kullandığınız havlular kızarıklıkları daha da arttıracak ve canınızın yanmasına neden olacaktır.
 • Ayak parmağı arası deri soyulmasımeydana gelen kişiler gıdasına dikkat etmelidir. C vitamini B12 vitaminleri eksik olan kişiler de bu gibi rahatsızlıklara da çok sık rastlanır.
 • Ayağınıza kimyasal herhangi bir krem uygulaması yapmayın. Doktorun verdiği krem veya bitkisel ilaçlar dışında uyguladığınız her şey bu rahatsızlığı daha da arttırır. Ilık suyun içerisinde bekletmek rahatsızlığınızı daha da azaltacaktır.
 • Ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Sert yüzeyli ayakkabılar daha da tahriş eder. Özellikle yaz aylarında genellikle parmak arası terlik veya sandalet tercih etmeniz de fayda var. Kapalı ayakkabılar ayağınızı terleteceği için bu sorunların artmasına yol açacaktır.
 • Parfümlü ürünler kullanmayın. Sadece ayak kokusunu engellemek için ayakkabıyı giymeden önce ayakkabının içine koku giderici sıkılabilir. Ancak ayakla temas etmemesi önemlidir. Bu gibi durumlardan ayaklarınızı koruyarak bakımını yapmanız da fayda var.
 1. Ayak parmakların altında banyodan sonra ve corapları cıkardıktan sonra kavlama oluyor ne yapmak gerekır

Comments are closed.